برگزاری مراسم عقد

برگزاری مراسم عقد

مراسم عقد یکی از مهمترین رسومات ایرانی می باشد که در بسیاری از خانواده ها همراه با مراسم عروسی برگزار می شود. این مراسم در واقع به ایران باستان و آیین زرتشت بازمی گردد که پس از مراسم بله برون انجام می گیرد.

در اغلب اوقات نیز مخارج برگزاری مراسم عقد بر عهده خانواده عروس می باشد و داماد تنها با گل و کیک به مراسم می روند. اما در حالت کلی نوع برگزاری مراسم عقد توافقی می باشد.

در رسوم ایرانی غالبا سفره عقد بر روی زمین چیده می شود و عروس و داماد هم پایین آن می نشینند. داماد هم معمولا در سمت راست عروس می نشیند که این مساله به آیین زرتشتی بازمی گردد. وسایل عقد هم بر روی یک ترمه که در وسط پارچه ای سفید قرار گرفته چیده می شوند.

برگزاری مراسموسایل مراسم عقد

وسایل لازم برای برگزاری مراسم عقد عبارتند از:

یک جفت شمعدان

شمعدان ها در دو طرف آینه قرار می گیرند که شمع های آنها نشانه آرزوی گرمی و روشنایی در پیوند عروس و داماد هستند.

مهر و جانماز

معمولا به اشکال زیبایی مانند قلب یا گل انتخاب می شوند.

کاسه نبات

نماد نشانه شیرینی پیوند عروس و داماد است که معمولا در بالای سفره عقد به شکل زیبایی و گاها در چند طبقه قرار می گیرد.

نقل و سکه

نقل در سفره عقد نشانه شیرین کامی و سکه هم نشانه آرزوی افزیش رزق و روزی عروس و داماد می باشد. همچنین گاهی تخم مرغ هم سر سفره عقد گذاشته می شود که به نیت تداوم و ادامه نسل عروس و داماد می باشد.

بهترین فروشگاه لوازم تولد در تهران، دارای تمامی تزئینات لازم برای برگزاری مراسم عقد و تولد  شما عزیزان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام مراجعه نمایید.

فندق، گردو و بادام

این خوراکی ها را نیز به نشانه گسترده بوده سفره عروس و داماد و افزایش توانمندی آنها سر سفره عقد می گذارند. علاوه بر آن نان و پنیر هم به نشانه برکت و افزایش روزی بر سفر عقده گذاشته می شود.

سبزی عقد

سبزی خورن شامل ریحان، شاهی، نعناع، تربچه و پیازچه به نشانه سلامتی و خرمی در سفره عقد قرار داده می شود. همچنین برای آراستن سفره عقد از شاخه های گل و گلبرگ های رنگی استفاده می شود.

گل سرخ یا رز

گل آرایی با گل سرخ یا رز در سراسر جهان نماد عشق است. شیرینی هم سر سفره عقد نشانه به ارمغان آوردن شهد خوشبختی در زندگی عروس و داماد است.

میوه

قرار دادن میوه های رنگی سر سفره عقد به نشانه برخورداری عروس و داماد از نعمت های الهی می باشد.

عسل

پس از جاری شدن صیغه عقد، مراسم عسل گذاشتن در دهان همدیگر گذاشتن عروس و داماد نشانه این است که آنها مایه شیرین کامی یکدیگر در زندگی باشند.

جا حلقه ای

حلقه ازدواج عروس و داماد در جعبه مخصوصی قرار داد می شود و پیش پای عروس و داماد می گذارند تا پس از جاری شدن صیغه عقد، آن را در دستان یکدیگر جای دهند.

خونچه، نان و اسپند

خونچه در اصطلاح به طبق های چوبی گفته می شود که داخل آنها وسایل عقد قرار داده می شوند.اسپند دود کردن هم نشانه دور کردن چشم بد از این وصلت است. همچنین کله قند ساییدن بالای سر عروس و داماد به معنای فروباریدن شادی بر سر آنها در طول زندگی مشترک می باشد.

پاسخ

3 × یک =